pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Floriana
Michała

4

maj

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Poradnictwo specjalistyczne "Chce się żyć"

15.09.2014 15:50

    W dniu 10 września 2014r. w sali kinowej Domu Kultury w Górze odbyła się II część Poradnictwa specjalistycznego zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze w ramach projektu systemowego Mit a prawda – łamiemy bariery i stereotypy współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, na której odbyła się emisja filmu „ Chce się żyć”.

    Spotkanie prowadziła Kierownik PCPR Bożena Merta, witając w sposób szczególny uczestników projektu z 2014 roku oraz absolwentów projektu 2008 - 2013 przybyłych na spotkanie ze współmałżonkami i członkami rodzin. Rozpoczynając spotkanie Kierownik PCPR nawiązała do I części poradnictwa, które tematycznie ma wiele wspólnego z emisją filmu, ponieważ zarówno prelekcja, jak i emisja filmu dotyczą choroby, niepełnosprawności, a więc takich problemów, które pojawiają się w każdej rodzinie. Podczas prelekcji podkreślano, jak ważne jest pozytywne nastawienie podczas zmagań z chorobą, jak często mówimy , że nie chce nam się żyć. Natomiast emisja filmu ukazuje historię człowieka, która wydarzyła się naprawdę, człowieka, który zmaga się z ciężką chorobą, historię życia Mateusza, który nie jest w stanie nic zrobić sam, bo oprócz niepełnosprawności fizycznej ma problemy z komunikacją ze światem zewnętrznym, ale walczy o godne życie i szczęście, bo chce mu się żyć. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością. Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Film jest bardzo wzruszający, bo ukazuje nam historię o wytrwałości i silnej woli, której nam dzisiaj tak bardzo potrzeba.

    Poradnictwo to kontynuacja działań i kampanii, którą PCPR rozpoczęło w 2008 roku, by zmieniać świadomość społeczności lokalnej w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Wiele się już w tym zakresie zmieniło, ale mamy świadomość, iż wiele jest jeszcze do zrobienia, dlatego też poprzez nasze dalsze działania chcemy spełnić oczekiwania mieszkańców powiatu likwidując przede wszystkim bariery mentalne te tkwiące w ludzkich głowach i uświadomić wszystkim, że „niepełnosprawny to nie znaczy gorszy”, i że każdy z nas będzie kiedyś stary i każdy może być niepełnosprawny.

      Na zakończenie spotkania Kierownik PCPR podziękowała wszystkim za tak liczny udział w spotkaniu, który jest wyrazem akceptacji działań podejmowanych w projekcie.

Każdy człowiek jakikolwiek byłby on zdrowy, czy chory, sprawny czy niepełnosprawny ma prawo do godności, szacunku i do takiej jakości życia, która nie uwłacza jego człowieczeństwu………”

 

 

Projekt dotyczy Priorytetu VII Promocja  integracji społecznej,

działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji,

poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 15.09.2014 15:50
Data ostatniej modyfikacji: 16.09.2014 08:06
Liczba wyświetleń: 1497
Drukuj Stworz PDF