pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Augusta
Gizeli

7

maj

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Konferencja dla niepełnosprawnych

30.01.2012 12:25

 

Realizując projekt systemowy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zorganizowało w dniu 06 października 2009r. w Domu Kultury w Górze konferencję „Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych" dla uczestników projektu Mit a prawda - łamiemy bariery i stereotypy.

 

                Podczas konferencji przedstawiono działania, możliwości podejmowane przez instytucje i organizacje pozarządowe, w tym działania podejmowane przez powiat i gminę, które ułatwiają osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie.

                W konferencji udział wzięli uczestnicy projektu - 36 osobowa grupa osób niepełnosprawnych z powiatu górowskiego, rodzice dzieci niepełnosprawnych, osoby niepełnosprawne, uczestnicy projektu z 2008 roku, Starosta Górowski Beata Pona, Radni Rady Powiatu w Górze, przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, powiatowej społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu i gmin, przedstawiciele samorządu gminnego oraz zaproszeni goście - prelegenci. W konferencji wzięło udział 178 osób.

                Niepełnosprawność dotyczy każdego z nas, dlatego też podczas konferencji przedstawiono możliwości aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych podejmowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. „Turystyka też jest sposobem na aktywizację" - udowodnił przedstawiciel Marszałka - Andrzej Mańkowski - Dyrektor ds. Wydziału Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. „ Każdy z nas będzie kiedyś stary i niepełnosprawny, ale starość wcale nie musi być szara i smutna" - podejmował w swym wystąpieniu Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej we Wrocławiu - Piotr Klag. Osoby starsze rzadko uczestniczą w życiu społecznym, dlatego warto wspierać samodzielność seniorów.

                Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania przedstawiła w swym wystąpieniu kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Edyta Lisiecka.

Nie zawsze pomoc środowiskowa jest wystarczająca, ponieważ różne są stany i przyczyny niepełnosprawności i wtedy osoba wymaga całodobowej opieki, którą zapewnia powiat w formie pomocy instytucjonalnej , którą przedstawił w swym wystąpieniu Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc stowarzyszeń - udowodniła w swym wystąpieniu Wiceprezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Małgorzata Gorący. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze od lat współpracuje z sejmikiem, a efektem tej współpracy jest sprzęt pozyskany do wypożyczalni funkcjonującej przy PCPR.

                Źródła i zasady finansowania zadań osobom niepełnosprawnym przedstawiła w swym wystąpieniu Dyrektor Wrocławskiego Zakładu Aktywizacji Zawodowej Ewa Wójcik. Ponadto swoją obecnością na konferencji zaszczycili nas Przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu Piotr Milczanowski oraz Danuta Orzeszyna przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

                Starosta Górowski Beata Pona w swym wystąpieniu podziękowała prelegentom, instytucjom wykonującym zadania z zakresu pomocy społecznej  za współpracę, współdziałanie w zakresie rozwiązywania problemów społecznych, podkreślając, że konferencja i podejmowane działania zmieniły świadomość społeczną w postrzeganiu osób niepełnosprawnych i likwidują bariery nie tylko architektoniczne, ale co ważniejsze świadomość społeczną w postrzeganiu osób niepełnosprawnych.

                Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze na co dzień spotyka osoby niepełnosprawne - pomagając im na miarę możliwości i kompetencji. Osoba niepełnosprawna ma takie same potrzeby jak osoba pełnosprawna, ale ma również dodatkowe potrzeby wynikające z niepełnosprawności, a do tego dochodzi bezradność rodziny, opiekunów wobec takich problemów. Dlatego inicjatywa takich konferencji jest bardzo potrzebna o czym świadczy również frekwencja uczestniczących w niej niepełnosprawnych osób, która przeszła oczekiwania PCPR w Górze.


Konferencja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Informacje o artykule

Zredagował(a):
Data powstania: 30.01.2012 12:25
Data ostatniej modyfikacji: 30.01.2012 12:25
Liczba wyświetleń: 1753
Drukuj Stworz PDF