pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Marka
Wiktoryny

29

marzec

PWŚCPSN
1     1 2 3
2 4 5 6 7 8 9 10
3 11 12 13 14 15 16 17
4 18 19 20 21 22 23 24
5 25 26 27 28 29 30 31

Jak EFS zmienił moje życie część I

22.06.2015 13:14

           Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zakończyło realizację kolejnej VIII i ostatniej już edycji projektu systemowego Mit a prawda- łamiemy bariery i stereotypy.W dniu 10 czerwca br w sali konferencyjnej Restauracji Astii w Górze odbyła się ostatnia część  poradnictwa specjalistycznego Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych połączona z uroczystym zakończeniem projektu. Spotkanie prowadziła koordynator projektu, kierownik PCPR Bożena Merta, która na wstępie powitała przybyłych na spotkanie gości: Starostę Górowskiego Piotra Wołowicza, Prezesa Kola Związku Niewidomych w Górze Marię Tylicką, uczestników projektu 2015, absolwentów wszystkich edycji projektu 2008-2014 oraz przywoła pamięć tych, którzy odeszli bo przegrali walkę z chorobą, minutą ciszy uczczono pamięć tych osób.

         Na wstępie zespół projektowy PCPR w Górze przedstawił prezentację multimedialną ukazującą przebieg aktywnej integracji VIII edycji projektu realizowanego w 2015 roku. W prezentacji przedstawiono działania podejmowane w projekcie, jak również każdego uczestnika projektu, a przede wszystkim jego osobowość. W bieżącym roku w projekcie uczestniczyło 22 mieszkańców powiatu górowskiego w tym 18 pań i 4 panów. Tegoroczna edycja projektu realizowana była w okresie od stycznia do czerwca br. Czas realizacji krótszy w porównaniu do poprzednich edycji, które realizowane były przez cały rok, ale jakość wcale nie gorsza, ponieważ zrealizowano wszystkie instrumentu wsparcia, a uczestnicy o projekcie powiedzieli tak; „Zdobyte umiejętności ułatwią nam określać cele życiowe, a znajomość mocnych i słabych stron naszej osobowości dodało nam wiary w siebie, własne możliwości, zmieniło się nasze podejście do często krytykującego nas otoczenia. Będziemy szli przebojem przez życie,bo teraz to już jesteśmy profesjonalistami w dokonywaniu wyboru”.

              W dalszej kolejności kierownik PCPR wspomniała o ogromnej potrzebie i zadawalających efektach projektu, nawiązała do genezy projektu i do tego jak zrodził się pomysł na przygotowanie takiego projektu o takich działaniach., które przyczyniły się do tego, że to spotkanie, ta uroczystość ma charakter bardzo wyjątkowy: wyjątkowy bo z tak licznym udziałem mieszkańców powiatu górowskiego, wyjatkowy gdyż osiągnięto zamierzony cel i wyjątkowy ponieważ poddczas uroczystości wystąpili wspaniali prelegenci: absolwenci wszystkich edycji projektu. Kierownik PCPR przypomniała przybyłym na spotkanie jak przebiegała osimioletnia podróż z Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki: Aplikowanie o środki unijne Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze   rozpoczęło w 2008 roku, a od 1 stycznia 2015r jednostka realizowała kolejny już projekt systemowy Mit a prawda – łamiemy bariery i stereotypy, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszy Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt dotyczył Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

          Rekrutacja uczestników do projektu prowadzona była przy zastosowaniu zróżnicowanych kanałów informacyjnych z zachowaniem i przestrzeganiem zasady równości szans i równego dostępu.

           Cel główny projektu zakładał podniesienie kompetencji społeczno-zawodowych osób, które będą w nim uczestniczyły w tym uczestnictwo w życiu społecznym i samodzielne pełnienie ról społecznych. Dotyczył ważnych aspektów życia tych społecznych i zawodowych. Dobór instrumentów adekwatny był do potrzeb każdej osoby biorącej udział w projekcie. Cel projektu zgodny z założeniami Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Górowskim, ze Strategią Rozwoju Województwa oraz Strategią Wojewódzką w zakresie Polityki Społecznej.

            Taka inicjatywa podjęta przez PCPR w Górze była w powiecie niezbędna, ponieważ projekt stworzył duże i nowe możliwości aktywizacji zdrowotnej, społecznej oraz edukacyjnej mieszkańców lokalnej społeczności, a dla jednostki nowe wyzwanie. Dotychczasowe działania podejmowane w projekcie spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczestników projektu i społeczności lokalnej.

           Największe zainteresowanie projektem wykazali mieszkańcy Gminy Góra ponieważ z tej gminy aż 174 osób uczestniczyło w projekcie. W dalszej kolejności mieszkańcy Gminy Wąsosz z której uczestniczyło 33 osoby, następnie z Gminy Niechlów 26 osób i z Gminy Jemielno 16 osób. Udział w projekcie zakończyło 251 osób w tym 87 Panów i 164 panie.

          Z roku na rok PCPR w Górze poszerzało działania w projekcie w którym zastosowano 3 instrumenty wsparcia: aktywizację zdrowotną, edukacyjną i społeczną w ramach których odbyły się:

  1. Zajęcia rehabilitacyjne w ośrodkach rehabilitacyjnych nad morzem, które okazały sie najskuteczniejszą formą aktywizacji zdrowotnej związanej z odpoczynkiem, podnoszącą sprawność fizyczną i psychiczną, umożliwiającą kontakt z przyrodą, i niwelowaniem skutków niepełnosprawności,  
  2. Zespół ćwiczeń fizycznych usprawniających psychoruchowo,
  3. Zajęcia podnoszące umiejętności obsługi komputera i stron internetowych,
  4. Zajęcia warsztatowe wyjazdowe i stacjonarne na temat: Asertywność –trening kształtowania kompetencji życiowych i umiejętności społeczno-zawodowych, Rozwój osobisty w budowaniu motywacji do dokonywania zmian ( odkrywanie swoich mocnych stron, reagowanie na stres i pochwały, kontrolowanie nadmiernych emocji). A przede wszystkim na zmianę postawy wobec życia, pozytywnego myślenia i akceptację siebie w budowaniu własnej wartości.

Udział w zajęciach o takiej tematyce z pewnością polepszył kondycję i poprawił funkcjonowanie uczestniczących w nich osób.

  1. Poradnictwo specjalistyczne Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych: 3 bloki tematyczne na których poruszane były zagadnienia: Znaczenie rehabilitacji w życiu człowieka, Całodobowe usługi opiekuńcze, Instruktaż fizjoterapeutyczny w zakresie usprawnienia narządu ruchu i układu krążenia, Wpływ hipokinezji na organizm człowieka, Choroba niedokrwienna serca i jej czynniki ryzyka, Ulgi podatkowe, Profilaktyka chorób nowotworowych i emisje filmów: Ja też, Chce się żyć, Cyrk motyli, Modelki, Sprawni w pracy, Nietykalni.

Emisje filmów w projekcie nie były dziełem przypadku, ponieważ są one przykładem innego spojrzenia na problemy niepełnosprawności i postawy wobec tak poważnego problemu.

         Poruszana była problematyka co w życiu jest ważne, a co jest najważniejsze. Przedstawiany był problem niepełnosprawności, sposoby rehabilitacji, udoskonalania swoich umiejętności, sposób na dobrą kondycję fizyczną, co robić, by jak najdłużej być niezależnym i wykonywać samodzielnie czynności samoobsługowe ponieważ na co dzień nie mamy tej świadomości jak ważna jest ta samodzielność, dopóki nie spotka nas takie doświadczenie. Poruszana była problematyka potrzeb jakie musi zaspakajać człowiek by egzystować w warunkach odpowiadających godności człowieka, pomimo że istnieje hierarchia potrzeb to dla każdego z nas jest ona inna, ale każdy z nas odczuwa potrzebę bycia kochanym i akceptowanym by realizować się społecznie czy zawodowo.

              W ramach instrumentu aktywizacji społecznej obejmującej poradnictwo specjalistyczne, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze opracowało przewodnik, który zawiera informacje dotyczące Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, projektu, działalności jednostki, a w szczególności podstawowe informacje dotyczące ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych. Celem niniejszego przewodnika jest przedstawienie znaczenia rehabilitacji społecznej, aktywnej integracji jako możliwości wparcia mieszkańców powiatu górowskiego biorących udział w projekcie. W przewodniku uwieczniono również przebieg wszystkich edycji projektu .

            Środki w większości wydatkowano na aktywną integrację. Realizację zadań z aktywnej integracji zlecano zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych, wykonawcom posiadającym uprawnienia do prowadzenia takiej działalności, którzy pod nadzorem PCPR rzetelnie wykonywali swoje zadania, a podejmowane działania promowały Powiat Górowski.

           Jakość wdrażania projektu była przedmiotem kompleksowej kontroli, procedury kontroli przeprowadzanej w PCPR wykazały pelną zgodność działań, i wydatków projektu z obowiązującym prawem i wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów finnsowanych ze środków Unii Europejskiej.  

          Projekt mały, ale korzyści duże. Realizując projekt z roku na rok udaje się jednostce przełamywać bariery i stereotypy, zmieniając świadomość społeczną w postrzeganiu osób niepełnosprawnych. Największym osiągnięciem tego projektu nie jest pozyskana kwota dofinansowania, ale zadowolenie uczestników i osiągnięte dotychczas rezultaty: wysoka frekwencja uczestników podczas realizowania zadań projektu, zwiększone poczucie własnej wartości, poprawa kondycji psychicznej, fizycznej i zdrowotnej, zwiększenie poziomu asertywności i motywacji oraz aktywność w kontaktach interpersonalnych.

         Środki unijne kojarzą się z inwestycją, czy lepiej inwestować w infrastrukturę czy w człowieka?. Infrastruktura jest dla ludzi i dzięki ludziom, do budowy dróg, obiektów potrzebni są ludzie, a ludzie muszą być sprawni by wykonywać taką pracę. PCPR zainwestowało w człowieka, bo dla nas człowiek to najważniejsza inwestycja, bez niego żadna inna inwestycja nie byłaby możliwa. Podstawą rozwoju każdej inwestycji są wykształceni i kreatywni ludzie. Inwestując w człowieka przyczyniamy się do rozwoju naszego środowiska. Poprzez takie działania uświadamiamy również innym, że nie można dzielić ludzi na sprawnych i niepełnosprawnych.

           Priorytetem tego projektu nie są pozyskane środki, ale człowiek, który jest celem samym w sobie. Wykorzystanie środków unijnych to inwestycja w człowieka, która jest niewątpliwie największym sukcesem projektu.

           Wiele się już w tym zakresie zmieniło, ale mamy świadomość, iż wiele jest jeszcze do zrobienia, dlatego też poprzez nasze dalsze działania chcemy spełniać oczekiwania mieszkańców powiatu likwidując przede wszystkim bariery mentalne te tkwiące w ludzkich głowach i uświadomić wszystkim, że każdy może kiedyś być niepełnosprawny, jak również uświadomić, co tak naprawdę w życiu człowieka jest najważniejsze.

Jaki był nasz projekt systemowy Mit a prawda-lamiemy bariery i stereotypy ?

„ Ludzie, którzy uzyskują dobre rezultaty są z siebie zadowoleni i my z pewnością należymy do grupy tych osób”.

         Dokonywaliśmy oceny na bieżąco i z roku na rok jesteśmy coraz bardziej zadowoleni, ponieważ dostrzegamy efekty tego przedsięwzięcia, a nawet inwestycji bo to niewątpliwie jest inwestycja. Może udało nam się inaczej patrzeć na drugiego człowieka? Widzieć to czego inni nie widzą?, a przede wszystkim dostrzegać to co w życiu jest ważne, najważniejsze? Jak zmieniać świadomość społeczności lokalnej w postrzeganiu osób niepełnosprawnych?.

              Wykonywaliśmy swoją pracę najlepiej jak potrafimy choć daleko nam do doskonałości, bo zapewne są lepsi od nas, musimy się jeszcze sporo nauczyć, i mamy tą świadomość, że projekty o działaniach twardych tych bezpośrednio namacalnych są bardziej docieniane bo bardziej widoczne gołym okiem.

         A jak z perspktywy czasu ocenili projekt PCPR absolwenci- mieszkańcy powiatu górowskiego? Czy udział w projekcie zmienił ich życie?. Tego obecni na spotkaniu dowiedzieli się z wypowiedzi prelegentów- absolwentów wszystkich edycji projektu. W tym temacie głos zabrali: Anna Żygadło, Maria Palczyńska, Bogusława Zbrzeźniak, Stanisława Chochowska, Stanisław Szczepański ,Krystyna Śniechowska, Teresa Kołakowska, Jolanta Wieloch,Krzysztof Ponichtera, Mariusz Małecki, Helena Zawadzka, Krystyna Czwojdrak, Jerzy Żywicki, Przemysław Dardas,Lila Antolak, Bogusława Lorenc, Barbara Kwiatkiewicz,Andrzej Kosmala, Dorota Galer, Jerzy Kobylak, Mieczysław Hukiewicz, Dorota Paruch, Iwona Świtek i Krystyna Giezek.

          Prelegenci absolwenci wszystkich edycji projektu bardzo szczegółowo i z wielkim wzruszeniem wspominali i podsumowali działania projektu , a wspierali ich w tym owacjami na stojąco pozostali obecni absolwenci poszczególnych edycji:

Warto było brać udział w projekcie……. po to aby móc odkrywać nowe możliwości …… oraz integrować się z innymi uczestnikami. Warto poznać ciekawe rzeczy i spędzać czas z dobrymi, życzliwymi ludźmi, a później wspominać jak to kiedyś było” ……….. Projekt PCPR w Górze wart jest szerokiej popularyzacji, Wdrażanie projektu to pomoc w przywróceniu ludzi wyeliminowanych swoją chorobą czy niepełnosprawnością do aktywnego życia w społeczeństwie. Projekt oczywiście tak dobrze zorganizowany jest nie tylko pożyteczny, piękny i przyjemny, ale wręcz konieczny we współczesnym świecie. Daje osobom słabszym szansę poprawienia jakości życia. Ten projekt to możliwość nadrobienia zaległości po dłuższej nieobecności w aktywnym życiu społecznym…… ”

„ I tak rozłożyły skrzydła nad nami, że nie mieliśmy czasu na żadną dekadencję . Tak nas podstępnie podeszły, że nie wiedzieć kiedy człowiekowi endorfiny uderzyły do głowy i poczuł się odprężony, zrelaksowany, otwarty na nowe. .........”    

......... Nasza przygoda z projektem Mit a prawda –łamiemy bariery i stereotypy rozpoczęła się w Magnolii. Wielu z nas widziało się pierwszy raz, nawiązywaliśmy pierwsze znajomości i zastanawialiśmy się jak minie ten rok, po podpisaniu dokumentów nie było wyboru....., ........... Po pierwszym spotkaniu rzucono nas na głębokie wody do Mielna aby usprawnić fizycznie i psychicznie. Było wspaniali, szum morza nas wyciszył, rehabilitacja i kąpiele w basenie uzdrowiły i zrelaksowały,,,,,,, Panowie wspaniale śpiewali o naszych opiekunkach............., żeby sprawność nie osłabła, to nasi wspaniali opiekunowie zafundowali nam 8 dni ćwiczeń usprawniających. Pan fizjoterapeuta udzielał nam zdrowotnych wskazówek oraz dobierał zestawy ćwiczeń. Po wysiłku fizycznym rozpoczęliśmy wysiłek umysłowy- zajęcia komputerowe, które budziły w nas strach i grozę, ale z takim wykładowcą jak nam się trafił pokonaliśmy wszelkie bariery i stereotypy , 50+ też da radę. Na koniec zajęć każdy zakładał konto internetowe serfował w Internecie i rozmawiał na czacie. To jest życie prawda?. Na następnych spotkaniach słuchaliśmy wykładów mądrych ludzi, którzy dawali nam wskazówki jak być zdrowym i sprawnym. Dziękujemy im za to z całego serca . ........... Następne spotkania zbliżały nas nieuchronnie do zakończenia tej wspaniałej wyprawy po zdrowie i relaks, Wdzięczni jesteśmy wszystkim, których napotkaliśmy na drodze po sprawność fizyczną i psychiczną .........” „ Dziękujemy tym wszystkim , których spotkaliśmy w drodze po zdrowie”……….. „Poprzez mój udział w projekcie uwierzyłam, że z taką chorobą z którą się zmagam to mogę jeszcze góry przenosić, i uwierzyłam, że życie ma sens.....”

” Majątek: dom, samochód można szybko stracić, ale tego co każdy z nas nauczył się poprzez udział w projekcie i tego dobra, którego doświadczyliśmy nikt nam nie odbierze”,,,,,,.

.....”Zdobyta wiedza zapewne przydatna będzie w przyszłości, a zdobyte umiejętności pomogą pokonywać codzienne trudności”.” Tak bardzo EFS zmienił nasze życie.” ” To były piękne dni, po prostu piękne dni………….”

           Wszyscy dziękowali za udział w projekcie, za podejmowanie takich działań, które bezpośrednio kierowane są do mieszkańców powiatu oraz za pracę socjalną. Wyrazili ogromne zadowolenie z zajęć w których uczestniczyli w trakcie projektu oraz za przekazaną wiedzę. Niektórzy bardzo osobiście ocenili działania w projekcie, ponieważ bardzo zmieniło się ich życie osobiste właśnie poprzez udział w projekcie   ale wszyscy byli zgodni w swych opiniach iż projekt cechowała dobrana i ciekawa tematyka, wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny oraz, że udział w projekcie przyczynił się przede wszystkim do zwiększenia poczucia własnej wartości oraz podniesienia kompetencji na wielu płaszczyznach.

           Były to chwile bardzo podniosłe, ponieważ do tych pięknych życzeń w dowód wdzięczności ze śpiewem na ustach przy akompaniamencie instrumentalnym absolwenci przekazali na ręce kierownika i pracowników PCPR wiązanki kwiatów, listy gratulacyjne, albumy oraz puchary.

         Była to uroczystość pełna podziękowań zarówno ze strony uczestników i zaproszonych gości. Starosta Górowski Piotr Wołowicz w swoim wystąpieniu podkreślił : ,, Do tego jak ważny jest ten projekt i o jego doniosłości nie trzeba nikogo przekonywać, ponieważ to absolwenci wszystkich edycji projektu mieszkańcy powiatu górowskiego stanowią znaczącą liczną i cenną grupę w naszym środowisku.......,” Tym samym wyraził uznanie dla PCPR za takie działania i wyróżnił ten projekt jako jeden z bardzo ważnych elementów dający obecnym uczestnikom ogromną radość z uczestnictwa, a przyszłym nadzieję na niwelowanie skutków niepełnosprawności i aktywne życie . Na koniec podkreślił, iż takie działania z zakresu aktywnej integracji należy promować i kontynuować w kolejnych latach.

         Prezes Koła Związku Niewidomych w Górze Maria Tylicka z niecierpliwością czekała na zabranie głosu i w swym wystąpieniu podziękowała Staroście Górowskiemu, za to, że jest w powiecie PCPR, które aktywnie wspiera osoby niepełnosprawne, a kierownikowi PCPR podziękowała za okazywaną pomoc na którą zawsze może liczyć podkreślając również, iż w projekcie uczestniczyło wielu członków koła związku niewidomych.

            Starosta Górowski i kierownik PCPR dokonali uroczystego wręczenia uczestnikom projektu 2015 listów gratulacyjnych oraz zaświadczeń ukończenia udziału w projekcie. Uczestnicy projektu uhonorowani zostali otrzymując sprzęt do rehabilitacji w warunkach domowych.

           Był to czas nie tylko podziękowań, wzruszeń ale i wyróżnień. Kierownik PCPR uhonorowała współpracowników, którym Starosta Górowski wręczył listy gratulacyjne i bukiety kwiatów.

           Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewnił zespół instrumentalno-muzyczny Moniki Owsianik, której składamy serdeczne podziękowania.

           Część oficjalną uroczystości zakończyła kierownik PCPR zapraszając wszystkich obecnych na uroczysty obiad i spotkanie integracyjne wyrażając jednocześnie, że Realizacja projektu to duża odpowiedzialność i wyzwanie dla jednostki, ale też ogromna satysfakcja, ponieważ „Im bardziej zabiegamy o pomyślność innych tym większe szczęście osiągamy sami.’’ przekazując jednocześnie serdeczne podziękowania :

           Składam Państwu serdeczne podziękowania za aktywny udział w naszym projekcie, za ogromne zaangażowanie z Państwa strony, a przede wszystkim za słowa uznania kierowane pod adresem realizatorów. Państwa udział w naszym projekcie przyczynił się   w ogromnej mierze do sukcesu tego projektu za co wyrażam ogromną wdzięczność i podziękowanie.

        Zdaję sobie sprawę, iż decyzja przystąpienia do projektu często związana była z koniecznością reorganizacji życia rodzinnego, tym bardziej dziękuję za profesjonalne podejście, które wyrażało się w wysokiej frekwencji i aktywnym uczestnictwie. Z takiej Państwa postawy zawsze byłam dumna i to dodawało mi sił do dalszego działania.

           Pozostawiam w mojej pamięci wszystkich tych uczestników, którzy już od nas odeszli bo przegrali walkę z chorobą.

            Dziękuję Państwu, życzę dużo zdrowia oraz wszelkiego dobra. Niech Państwa udział w projekcie będzie trwałym, budzącym zaufanie rezultatem.

         Składam podziękowania Staroście Górowskiemu Panu Piotrowi Wołowiczowi za uczestnictwo w konferencjach i spotkaniach organizowanych w projekcie, za wsparcie i słowa uznania kierowane pod adresem realizatorów, które odbieram jako wyraz akceptacji działań podejmowanych w projekcie co w dużej mierze przekłada się na kształtowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku jednostki, którą mam zaszczyt reprezentować.

          Dziękuję podmiotom działającym na rynku lokalnym i zewnętrznym za realizację powierzonych zadań( zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych) z zakresu aktywnej integracji co pozwoliło realizować nasz projekt przy udziale wykwalifikowanej i doświadczonej kadry trenerskiej.

          Dziękuję pracownikom Instytucji Pośredniczącej Dolnośląskiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych we Wrocławiu , którzy pełniąc funkcję opiekunów projektu przez cały ten czas jego realizacji służyli nam pomocą i wsparciem merytorycznym, ale też byli bardzo wymagający.

         Dziękuję wspaniałemu zespołowi projektowemu z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze za ogromne zaangażowanie w pracy przy realizacji projektu: za pracę socjalną z uczestnikami projektu, za rzetelne realizowanie powierzonych obowiązków i relacjonowanie informacji o działaniach podejmowanych w projekcie, które promowały projekt, jednostkę, a przede wszystkim nasz powiat górowski.

            Zapraszam mieszkańców powiatu górowskiego do udziału w kolejnych projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, do realizacji których Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze przygotowuje się w nowej perspektywie finansowej w latach 2015-2020

                                                                                                          Bożena Merta

                                                                                                          Kierownik PCPR w Górze

 

   

 

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 22.06.2015 13:14
Data ostatniej modyfikacji: 22.06.2015 14:01
Liczba wyświetleń: 2137
Drukuj Stworz PDF