pomniejsz powiększ

PCPR w Górze


VADEMECUM NIEPEŁNOSPRAWNEGO


ORZECZNICTWO


Społeczna Rada


Ulotki / Broszury/ Informatory


Piecza zastępcza


Świadczenia


Przeciwdziałanie przemocy


UE Europejski Fundusz Społeczny


Fundusze Europejskie- RPO WD


EFS


ZAMÓWIENIA PUBLICZNE PCPR


Linki

BIP PCPR GÓRA Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SOW System Obsługi Wsparcia  centrum DUW MS Niebieska Linia PARPA

Kalendarium

Ilony
Jerzego

23

kwiecień

PWŚCPSN
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30      

Poradnictwo specjalistyczne "Choroba niedokrwienna serca i jej czynniki ryzyka"

15.09.2014 15:37

       Choroba niedokrwienna serca i jej czynniki ryzyka to temat poradnictwa specjalistycznego, które Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zorganizowało w związku z realizacją VII edycji projektu systemowego Mit a prawda łamiemy bariery i stereotypy, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

      Spotkanie odbyło się 09 września 2014r. w sali kinowej Domu Kultury w Górze, w którym uczestniczyli Starosta Górowski Piotr Wołowicz, prelegent Grzegorz Rewucki, uczestnicy projektu z 2014 roku, absolwenci projektu 2008-2013 oraz mieszkańcy powiatu górowskiego korzystający z usług PCPR. Spotkanie miało charakter wyjątkowy, ponieważ Realizatorzy projektu zaprosili również małżonków, członków rodziny i przyjaciół uczestników i absolwentów projektu. W spotkaniu uczestniczyło 186 osób.

Na wstępie odbyła się prezentacja multimedialna, przedstawiająca wydarzenia z projektów realizowanych w latach 2008 – 2014 przygotowana przez zespół projektowy PCPR w Górze.

      Poradnictwo specjalistyczne prowadziła kierownik PCPR Bożena Merta- koordynator projektu witając wszystkich przybyłych, pozdrowiła tych którzy uczestniczyli w projekcie, a na spotkanie nie mogli przybyć z powodu ciężkiej choroby, jak również przywołała pamięć o tych, którzy już odeszli. Podkreśliła znaczenie projektu dla społeczności lokalnej, które dotyczy ważnych aspektów życia człowieka, tych zawodowych i społecznych.

      Na okoliczność realizacji projektu pracownicy PCPR opracowali przewodnik osoby niepełnosprawnej, zawierający szczegółowe informację dotyczące ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych oraz informacje na temat projektu, który rozpowszechniono podczas spotkania. Kierownik PCPR omówiła szczegółowo nowe zasady wydawania i ubiegania się o kartę parkingową.

       Jak postępować w przypadku pojawienia się zaburzeń spowodowanych chorobą naczyń wieńcowych, która jest jedną z najczęściej występujących chorób, w tym również w naszym środowisku lokalnym, obecni na spotkaniu dowiedzieli się z prelekcji  „Choroba niedokrwienna serca i jej czynniki ryzyka” wygłoszonej przez prelegenta- fizjoterapeutę Grzegorza Rewuckiego. Prelegent mówił o czynnikach, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, wśród których wyróżnił czynniki nie podlegające modyfikacji, takie jak wiek, płeć i wczesne wystąpienie choroby w rodzinie oraz czynniki podlegające modyfikacji, takie jak zaburzenia gospodarki tłuszczowej, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadwaga, palenie tytoniu i mała aktywność fizyczna. Prelegent szczegółowo omówił również objawy choroby niedokrwiennej serca, zmiany w tętnicach wieńcowych, ich leczenie oraz  podkreślił znaczenie aktywności fizycznej na sprawność naczyń wieńcowych.

     Tematyką tą bardzo zainteresował obecnych na spotkaniu w związku z czym nawiązała się dyskusja. Prelegent udzielił odpowiedzi na pytania osób uczestniczących w spotkaniu. Prelekcja służyła edukacji prozdrowotnej społeczności lokalnej, prelegent mówił o konieczności ruchu i wysiłku fizycznym jako czynnikach niezbędnych do zachowania właściwej pracy naszego serca. Kończąc swoje wystąpienie prelegent Grzegorz Rewucki podziękował za uwagę, podkreślając, że wszystkie emocje odbijają się na naszym funkcjonowaniu, złość negatywnie wpływa na nasze zdrowie, a radość usprawnia pracę naszego serca. Podkreślił również, że człowiek ma jedno życie, a tyle czasu poświęca na nienawiść. Zakończył swe wystąpienie przesłaniem „radość serca jest życiem człowieka i należy cieszyć się każdym dniem i być dla siebie dobrym”.

        Kierownik PCPR w Górze podziękowała prelegentowi za ciekawy wykład, za wszelkie wyjaśnienia i ustosunkowanie się do nurtujących problemów oraz za dotychczasową bardzo owocną współpracę w zakresie realizowania zadań w projekcie.

          Następnie głos zabrał Starosta Górowski Piotr Wołowicz, który podziękował za zorganizowanie kolejnej konferencji z udziałem mieszkańców powiatu, w której ma przyjemność uczestniczyć. W sposób szczególny zwrócił się do uczestniczących w spotkaniu dziękując za tak liczną obecność i udział we wszystkich edycjach projektu, który jest bardzo pożyteczny, ponieważ jak widać mieszkańcy odbierają go z ogromnym zadowoleniem, a uczestniczą w nim osoby mające ogromne doświadczenie życiowe. Podziękował również realizatorom za przygotowanie tego projektu, który realizują z ogromną pasją. Starosta Górowski nawiązał również do nowych zadań, jakie obecnie realizuje PCPR w zakresie wydawania kart parkingowych.

        Kierownik PCPR na zakończenie podkreśliła, iż spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że zdrowie jest wartością największą, najcenniejszą i należy je pielęgnować, a stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od nas, a nie od otoczenia. Jak długo nasze serce będzie zdrowe? to też zależy od nas, trzeba być człowiekiem i okazać trochę serca innym. 

                                                                       „ Miej serce i patrzaj w serce”

 

 

 

Projekt dotyczy Priorytetu VII Promocja  integracji społecznej,

działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji,

poddziałanie 7.1.2  Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Informacje o artykule

Zredagował(a): Redakcja
Data powstania: 15.09.2014 15:37
Data ostatniej modyfikacji: 16.09.2014 08:04
Liczba wyświetleń: 1954
Drukuj Stworz PDF